fbpx

Az érzelmi intelligencia ereje, a sikeres vállalkozásokban​

Az Érzelmek szerepe.

Az üzleti világban az érzelmi intelligencia (EI) a siker erőteljes eszközévé vált az utóbbi időben. Nem mintha ez másképp lett volna évtizedekkel ezelőtt, de az érzelmek jelentőségét az emberi döntéshozatalban csak nemrégiben sikerült tudományosan is bizonyítani. Az EI (érzelmi intelligencia) az a képesség, hogy tudatában legyünk saját érzelmeinknek, valamint mások érzelmeinek úgy, hogy meg is megértjük azokat. De miért is fontos ennyit foglalkozni az érzelmekkel? Ha megérted, hogy érzelmeid hogyan befolyásolhatják a döntéshozatalt, megtanulhatod, hogyan kezeld őket jobban, hogy még stressz vagy konfliktus idején is megalapozott döntéseket hozhass. Ez a képesség, mint egy jó kormányos a háborgó tengeren, segít nekünk, vezetőknek olyan döntéseket hozni, amik a sikereink irányába terelik vállalkozásunk hajóját. Az érzelmi intelligencia a nyitott ajtó az üzleti siker felé. Ismerd meg, miért fontos és lásd, mire vezethet!

Fontos tudnunk, hogy szinte minden emberi döntés érzelmi alapú. Tehát ez valami olyasmit jelent, hogy ha hat ránk egy inger, külső̋ (meglátjuk a felénk rohanó megvadult kutyát), vagy belső̋ (eszünkbe jut a nagymamánk halála) az agyunk ad egy parancsot, aminek értelmében különböző vegyi anyagok, hormonok szabadulnak fel és az ideghálózaton keresztül a megfelelő̋ helyre eljutva érzeteket hoznak létre a testünkben, melyek zsigeri változásokban (feláll a kezünkön a szőr, libabőrösek leszünk, elsápadunk, stb.) realizálódnak , amik végül fizikai reakciókban öltenek testet. Tehát a kóbor kutya látványa indukálja a hormonok kiválasztódását, amik érzeteket hoznak létre a testünk bizonyos pontjain, ami abban nyilvánul meg, hogy futunk, ínunk szakadtából! Hasonló módon jön létre minden emberi cselekedet, minden esetben egy érzelem és érzet előzi azt meg! Ezért fontos vezetőként tisztában lennünk az érzelmek szerepével. Ez határozza meg egy vezető érzelmi intelligenciáját.

Az érzelmi intelligencia fejlesztésének előnyei.

Megfelelő használat esetén az érzelmi intelligencia segíthet a kommunikáció, az együttműködés és a problémamegoldó képességek javításában. Hangsúlyozza az önismeret fontosságát és annak megértését, hogy érzéseid hogyan befolyásolják a kollégákkal való interakciókat. Ez a tudás lehetővé teszi, hogy jobban odafigyelj arra, hogy a különböző helyzeteket hogyan értelmezhetik mások, és ennek megfelelően alkalmazkodj, kommunikálj velük. Ezenkívül az EI (érzelmi intelligencia) segít a munkatársakkal való kapcsolatépítésben azáltal, hogy empátiát tanúsítasz, és felismered az igényeiket és aggodalmaikat. Ez olyan bizalmi környezetet teremt, amely ösztönzi a nyílt párbeszédet és elősegíti a csapat összetartását és morálját.

Vezetői készségek

Az érzelmi intelligencia a hatékony vezetői készségek terén is nagy szerepet játszik, kiemelkedik azok közül. A jó vezetők képesek pontosan olvasni az emberek érzelmeiben, hogy megalapozott döntéseket hozzanak a csapattagok viselkedéséből és reakcióiból megfigyeltek alapján, ahelyett, hogy kizárólag tényekre vagy adatokra támaszkodnának. Persze ez sem egy utolsó szempont, sőt, a kettő együtt tudja megalapozni a legjobb döntéseket. Az ezzel a tulajdonsággal rendelkező vezetőket gyakran közelibbnek tekintik, ami nagyobb elkötelezettséget eredményez a munkatársaik részéről – olyan produktív munkahelyi légkört teremtve, amely ösztönzi a csapattagok közötti együttműködést a közös célok elérése érdekében. Továbbá az érzelmileg intelligens vezetők képesek motiválni a csapataikat azzal, hogy kritika vagy megfélemlítési taktikák helyett pozitív megerősítést alkalmaznak; ez elősegíti a magas morált az egész szervezetben, ami magasabb munkával való elégedettséget eredményez a munkahelyen belül.  Végső soron ez az üzemanyag, ami a hatékony munkavégzéshez és az eredmények eléréséhez szükséges. Varázslatos módon, az így vezetett munkatársak sokkal jobban érzik magukat, nemcsak a saját bőrükben, hanem a szervezetben is és így sokkal többet tesznek a célok eléréséért, mint kezelt társaik.

Mit tesz az okos VEZETŐ?

Az érzelmi intelligencia alapvető fontosságú minden olyan sikeres üzleti vezető számára, aki olyan légkört akar teremteni, amelyben a munkavállalók biztonságban érzik magukat, és nem félnek a társaik vagy a vezetőik kényétől-kedvétől vagy ítélkezésétől. Nemcsak a csapattagok közötti jobb kommunikációt segíti elő, hanem arra is ösztönzi az alkalmazottakat, hogy kritikusan gondolkodjanak, nagyobb felelősséget vállaljanak, miközben tekintettel vannak egymás érzéseire – ami kreatívabb megoldásokhoz vezet, amikor kihívást jelentő feladatokkal vagy akadályokkal kell szembenézniük, amelyeket gyorsan és hatékonyan kell megoldani! Mindezen előnyökkel együtt könnyen belátható, hogy miért kell az EI (érzelmi intelligencia) fejlesztésének minden vezető listájának élén állnia, amikor olyan környezetet próbál kialakítani, amely elősegíti a sikeres üzleti működést!