A Morál, mint stabil alap a növekedéshez - négy lépésben!
Kevésnek érzed a munkamorált? Olvass tovább, és tudd meg, hogyan építs stabil alapot a növekedéshez négy lépésben! A morál az egyéni, személyes értékek, elvek és szabályok rendszerét jelenti, amely alapján meghatározzuk, hogy mi helyes és helytelen. A morál a tudatos döntéshozatal alapja – segít megérteni, hogy hogyan hat egy adott cselekedet a másik emberre vagy a közösségre, tehát magára a munkahelyre.
Mi a morál valójában? Fontos ez egyáltalán?
A munkahely sokkal több, mint a fizikai környezet vagy a vállalati irányelvek – a vállalatot alkotó emberek határozzák meg, ahogy azt is, mennyire lehet sikeres és tartalmas a munkakörnyezetük. A munkahelyi morál alapvető szerepet játszik ennek az ideálnak az elérésében, olyan viselkedési alapelveket biztosítva, amelyek elősegítik a kollégák közötti kommunikációt, méltányosságot és tiszteletet. A munkahelyi morál horgonyt adhat ezeknek az elveknek, a megfelelő útra terelve a munkatársakat, hogy fejlesszék kommunikációs készségeiket, miközben a csapat minden tagja között a pozitív hozzáállás kultúráját ápolják. A csapatmunka értékeinek kiemelése a csapaton belül mindenkinek önbizalmat ad ahhoz, hogy az egymással folytatott pozitív interakció révén jobb eredményeket érjen el – olyan erkölcsi légkört teremtve, ahol minden egyes ember igényeit tiszteletben tartják, miközben a szervezeti célok felé való előrehaladást is elősegítik.
A munkatársak és a munkahelyi MORÁL.
Az alkalmazottak morálja megalapozhatja vagy megtörheti vállalkozást. Alapvető fontosságú tehát egy erős, produktív és sikeres munkakörnyezet megteremtéséhez. De mi is pontosan a munkahelyi morál? Nos, ez több, mint egy vidám hozzáállás; ez egy érzelmi állapot, amelyet „egy vállalat alapvető állapotaként” írnak le. Ez annak mutatója, hogy az alkalmazottak mennyire motiváltak és elkötelezettek a munkájuk iránt, és közvetlenül befolyásolja a szervezeti kultúrát. Minden valamire való vezető feladata, hogy megtegyen minden telhetőt a munkahelyi morál javításáért és fenntartásáért.
A Morál javítása 4 lépésben:
A munkahelyi morál javításának számos módja van. A legfontosabb dolog, amit nem szabad elfelejteni, hogy mind a munkáltatóktól, mind a munkavállalóktól egyaránt erőfeszítést igényel. Íme néhány tipp a munkahelyi morál javítására:
- Pozitív környezet kialakítása – A pozitív munkakörnyezet ösztönzi az együttműködést, a kommunikációt és a kreativitást a munkavállalók között. Győződj meg róla, hogy mindenki úgy érzi, hogy meghallgatják és tiszteletben tartják, azáltal, hogy nyíltan beszélgetéseket folyatsz és akár kezdeményezel az irodában felmerülő problémákról. Emellett ünnepeljétek együtt a sikereket! Az eredmények elismerése a csapattagok között növeli a motivációt, és büszkeségérzetet kelt a munkatársak között.
- Hatékony kommunikáció – A vezetők, felettesek és alkalmazottak közötti hatékony kommunikáció kulcsfontosságú minden vállalkozás életében, ha sikeressé akar válni. A nyílt párbeszédet minden szinten ösztönözni kell, hogy mindenki megoszthassa ötleteit, véleményét és aggályait anélkül, hogy félne a következményektől vagy az ítélkezéstől. Emellett próbálj meg rendszeresen beszélgetni minden alkalmazottal, hogy jobban érezzék, hogy kötődnek hozzád és a vállalat egészéhez.
- Munkavállalói juttatások felajánlása – Az olyan munkavállalói juttatások felajánlása, mint a rugalmas munkaidő vagy a távmunka lehetősége, nagyban hozzájárulhat a legjobb tehetségek megtartásához, miközben a munkamoráljukat is javítja. Az ilyen típusú juttatások azt mutatják, hogy Te értékeled az idejüket, és hajlandó vagy biztosítani számukra azokat az erőforrásokat, amelyekre szükségük van ahhoz, hogy a legjobb munkát végezhessék a számukra személyes, legmegfelelőbb módon.
- Mutasd meg a megbecsülést – A keményen dolgozó alkalmazottak megbecsülésének kimutatása az egyik legjobb módja a munkahelyi morál növelésének. Keress lehetőséget az év során arra, hogy megköszönd munkatársaid kemény munkáját a csapatrendezvények szervezésével vagy olyan személyek elismerésével, akik szerepükben túlléptek az elvárton, valamilyen extra teljesítményt letéve az asztalra. Még egy olyan egyszerű dolog is, mint egy e-mail küldése, amelyben megköszönöd valakinek az erőfeszítéseit, nagyban hozzájárulhat az irodai morál javításához!
Irány a SIKER!
Mindent egybevetve, a morál minden vállalkozás számára elengedhetetlen a gyarapodáshoz. A dolgozói morál minden szervezet alapköve, és folyamatosan elő kell mozdítani olyan tevékenységekkel és kezdeményezésekkel, amelyek növelik a dolgozók elkötelezettségét. Olyan légkör megteremtésével, amelyben az egyének úgy érzik, hogy tisztelik őket, erőfeszítéseik láthatóak, gondolataikat értékelik, és a célok felé való haladás elérhető, a vállalatok erős alapot teremthetnek a sikerhez. A csapatok közötti erős bajtársiasság olyan pozitív munkakörnyezetet teremt, amely nemcsak a munkatársak önbizalmát növeli, hanem arra is ösztönzi őket, hogy hosszú távon a vállalatnál maradjanak. Ezért, bár a sikeres vezetési gyakorlatnak számos eleme van, egyértelmű, hogy a munkahelyi morál fejlesztésének kellő figyelmet szentelni minden szervezet hosszú távú sikere szempontjából létfontosságú. Tehát ne felejtsd el gondoskodni a csapatodról! Megérdemlik!